Planując podróż samolotem zadbaj o transport na lotnisko. Do wyboru jest kilka możliwości:

1) przejazd na lotnisko własnym  samochodem
2) transport komunikacją zbiorową
3) taksówka i airport taxi

4) podwózka na lotnisko przez znajomych lub rodzinę
5) transfer lotniskowy
6) oficjalny zorganizowany transport lotniskowy - shuttle np. bus

Każdy z rodzajów transportu posiada wady i zalety, a my poniżej postaramy się dokonać podsumowania oraz dokonamy symulacji podróży z domu na lotnisko przez 4 osobową grupę osób, które mają do pokonania do portu lotniczego od siebie z domu około 110 km.

1) Planując wylot na wakacje, wiele ludzi zapomina o takim szczególe jak transport na lotnisko. Jeśli ktoś często nie podróżuje samolotem, kwestia dojazdu do portu lotniczego może zostać pominięta. Wtedy w dniu, lub dzień przed wylotem wiele osób decyduje się na przejazd własnym samolotem. Pozornie szybkie i wygodne rozwiązanie. Lecz jeśli często nie latasz, możesz napotkać wiele sytuacji:
a) czas przejazdu: 90 minut
b) czas poświęcony na organizację miejsca parkowania, parkowanie i przejście, dojazd do terminalu: 45 minut
c) koszt dojazdu do lotniska (w jedną stronę): 85 zł (wliczono opłaty za autostradę - 2 bramki)
d) koszt zużycia samochodu: musicie odpowiedzieć sobie sami
e) koszt parkingu: 100 zł na tydzień
f) samochód jest zaparkowany na ciasnym miejscu parkingowym, pod chmurką i jest narażony na warunki pogodowe oraz uszkodzenia parkingowe

g) przemieszczanie się z bagażami między parkingiem a terminalem

Koszt takiej opcji podróży to około 185 zł, czas na całą operację: około 140 minut (pod warunkiem, wcześniejszego zarezerwowania miejsca parkingowego, jeśli tego nie zrobiłeś dolicz czas na poszukiwanie parkingu)

2) Niektórzy decydują się na podróż komunikacją zbiorową. Jednak mało kto ma na tyle szczęścia, aby układ połączeń był na tyle korzystny by dojechać na lotnisko o czasie (zazwyczaj dojedziesz kilka godzin przed czasem lub spóźnisz się na lot). Poniżej zestawiamy sytuacje związane z przejazdem na lotnisko komunikacją zbiorową (zakładamy przejazd z domu na Dworzec, przejazd do drugiego miasta, przejazd na lotnisko / dom - autobusy lub tramwaje - pociąg lub autobus - autobus lotniskowy):
1) czas przejazdu od 250 minut (pod warunkiem 15 minutowych okien czasowych na zmianę środka transportu
2) koszt przejazdu: (przejazd po mieście 4 osób: od 20 zł (bilety), przejazd z miasta do miasta od 120 zł, przejazd z drugiego miasta na lotnisko od 60 zł
3) cały czas przemieszczasz się z bagażami, o których musisz ciągle pamiętać i je przeładowywać
4) jesteś narażony na warunki atmosferyczne
5) duże ryzyko opóźnień
6) dojazd na lotnisko na bardzo długo przed wylotem

Koszt tej opcji podróży zaczyna się od około 200 zł, dodatkowo obarczony jest dużym ryzykiem spóźnienia na lot, brakiem dogodnych połączeń oraz długim czasem oczekiwania na odlot. 

3) Taksówka / airport taxi - tę opcję chyba każdy zna. Teoretycznie, dzwonimy 10 - 15 minut przed planowanym wyjazdem na lotnisko, podjeżdża kierowca, a my wsiadamy do samochodu i jedziemy... tyle teorii. Praktyka pokazuje, że ten środek transportu nie zawsze zapewnia możliwość zamówienia na tu i teraz.  Przykład typowych sytuacji:
1) czas przejazdu około 70-90 minut (nie wliczono czasu oczekiwania) 
2) koszt od 500 do 1000 zł 
3) brak gwarancji klasy pojazdu, który zawiezie Was na lotnisko - ryzyko braku możliwości spakowania wszystkich bagaży
4) brak znajomości zasad ruchu i topografii lotniska (możliwość wydłużenia czasu przejazdu)
5) pojazdy oklejone reklamami 
6) ryzyko brudnego wnętrza pojazdu
7) nigdy niezaspokojona potrzeba rozmowy przez kierowcę

To zdecydowanie najdroższa opcja w naszym zestawieniu. Kierowcy, którzy na co dzień nie poruszają się po lotnisku dodatkowo mogą mieć problem z wjazdem pod terminal, a także z podjazdem pod właściwy terminal na lotnisku. Bardzo wysoki koszt i brak gwarancji, że dzwoniąc pod taxi, będzie akurat dostępny samochód. Korporacje przeważnie nie oferują zamawiania samochodu na konkretną godzinę. 

4) Podwózka przez rodzinę i znajomych. Wydaje się być najtańszą opcją, jednak...

1) dostępny samochód może być nie wystarczająco duży aby pomieścić naraz 4 pasażerów i ich bagaże
2) koszt przejazdu to 170 zł (z opłatami drogowymi)
3) pozostaje przysługa, która kiedyś będzie trzeba odpracować
4) osoba, która nie porusza się po lotnisku, może mieć problem z trafieniem pod terminal i sprawnym przemieszczaniem po terenie lotniska

Jedna z pozornie tańszych opcji, nie licząc oczekiwanej wdzięczności przez kierowcę, za wykonaną przysługę w postaci podwózki na lotnisko. Opcja obarczona ryzykiem spóźnienia i komplikacji przejazdu.

5) Transfer lotniskowy to zdecydowanie najlepsza opcja. Usługi świadczone przez profesjonalne firmy (np. Transferis24.pl) to komfortowe przejazdy realizowane dyskretnymi pojazdami o odpowiedniej pojemności bagażnika, prowadzone przez szoferów, którzy codziennie bywają na lotnisku kilka razy. Typowe sytuacje związane z transferem lotniskowym:

1) samochód dostępny o wyznaczonej godzinie
2) pracownicy transferów lotniskowych w razie konieczności poinformują Cię o konieczności zmiany godziny wyjazdu na lotnisko 
3) transfer lotniskowy gwarantuje punktualne przybycie na lotnisko przed odlotem
4) firmy oferujące przejazdy na lotnisko dbają o swoją flotę, odpowiednie przygotowanie kierowców, pojazdy są monitorowane, w razie potrzeby dyspozytor szybko reaguje, aby pasażerowie bez względu na wszystko dotarli punktualnie na lotnisko
5) wybierając usługi transferu lotniskowego, możesz wybrać pojazd jakim chcesz jechać (np. dużym wygodnym kombi, prestiżową limuzyną, większym VANem itp.)
6) koszt transferu zaczyna się już od około 280 zł i nawet w pojazdach premium mało kiedy przekracza 500 zł
7) kierowcy znają skróty i triki, aby niwelować problemy powstałe na drodze i dojechać na lotnisko punktualnie
8) czas przejazdu to około 70 minut
 

Ta opcja wydaj się finansowo i czasowo  najkorzystniejsza, dodatkowo jeśli planujesz przejazd z lotniska, to profesjonalny przewoźnik będzie monitorował lot, a Ty nie poniesiesz dodatkowych kosztów w przypadku opóźnień lotu - mając gwarancję dostępności pojazdu. Jedynym obowiązkiem pasażera jest zamówić transport z odpowiednim wyprzedzeniem (zazwyczaj 6-24 godzin przed przejazdem, jednak w sezonie lepiej to zrobić nawet kilkanaście dni przed przejazdem). 

 
6) Oficjalny zbiorowy transport lotniskowy - niestety, ale nie są nam znane tego typu usługi oferowane na tak dużych odległościach. Z powyższego wynika - co zostało przez nas dowiedzione, najpewniejszym i korzystniejszym transportem (biorąc pod uwagę finanse i czas) jest niewątpliwie transfer lotniskowy. To rozwiązanie gwarantuje pewność, punktualność, komfort i wygodę, a dodatkowo umożliwia wybór wiele dodatkowych opcji. Tak więc, nieco droższa usługa od najtańszych rozwiązań pozwala Wam oszczędzić nerwy, czas i umożliwi cieszeniem się podróżą już od drzwi Waszego domu. 

 

31 stycznia 2020

Taxi na lotnisko Kraków Balice 

Transfery lotniskowe do i z lotniska
Kraków Airport KRK Balice
Katowice Airport KTW Pyrzowice

by: www.transferis24.pl